Dnes je 14.6.2024 a svátek má Roland
 

osobnosti – Josef Novák / Slatina

Josef Novák – osobnost obce Slatina

 Narodil se 21.11.1921 ve Slatině. Vystudoval měšťanskou školu v Libochovicích. Jak bylo v té době zvykem, strávil poté jeden rok u německé rodiny v Libochovanech za účelem zdokonalení v německém jazyce. Jeho velkým přáním bylo stát se číšníkem. Líbilo se mu to především proto, že se chtěl pohybovat v čistém, uhlazeném prostředí v dobré společnosti. Vyučil se v Praze v hotelu Belvedere u hoteliéra Ráže. Mezi společenskou špičku, která hotel navštěvovala, patřil i dr. Vojáček, který porozuměl jeho touze a ambicím a dopomohl mu získat pracovní povolení k pobytu ve Velké Británii.
 

Tak v necelých 18 letech odjel do Londýna, kde začínal jako osobní sluha a zahradník v anglické rodině. Při tom svědomitě navštěvoval kurzy angličtiny. Častým docházením na československou ambasádu získal další kontakty a díky nim i místo číšníka ve známem londýnském hotelu Jordans. V tomto hotelu se scházela i politická špička čs. Exilové vlády a její pracovníci. Zejména Jan Masaryk, který byl velmi přátelský a pomohl mu prodloužit pracovní povolení a udržet tak práci, neboť obdivoval jeho vytrvalost prosadit se v těžkých podmínkách.
 

Po zorganizování československé zahraniční vojenské jednotky v Británii se přihlásil jako dobrovolník, absolvoval výcvik a byl zařazen do 311. bombardovací perutě RAF jako střelec a radista. V červnu 1942 se oženil s pracovnicí čs. konsulátu Dorothy Čelanskou.
17. listopadu 1943 se nevrátil ze svého 18. operačního letu nad Biskajským zálivem. Poslední radiová zpráva byla, že letadlo je poškozeno. Po válce navštívil jeho rodiče plk. Kostohryz, velitel jeho letky, a další spolubojovníci, kteří vyslovili domněnku, že poškozenému letadlu, zatíženému bombami proti ponorkám, se nepodařilo nouzově přistát na hladině. Celá osmičlenná posádka zahynula v Atlantiku.

Za statečnost byl rotný Josef Novák vyznamenán in memoriam válečným křížem I. třídy.

Hodnocení článku:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...
 

Štítky: ,

Komentáře

Zatím bez komentáře.
 • Reagovat na článek
   
  Your gravatar
  Jméno
   
   
   
   
   
 
Libochovické listy.cz v mobilu

Bleskové zpravodajství již brzy ve vašem mobilním telefonu.

Reklama na Libochovické listy.cz

Informace o možnostech inzerce vám rádi poskytneme na emailové adrese.

redakce@polabskenoviny.cz

Vaše zprávy

Posílejte vaše články, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

redakce@polabskenoviny.cz

 
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com