Dnes je 21.5.2024 a svátek má Monika
 

„Mladá krev“ do vedení Libochovic

Poprosili jsme nově zvoleného starostu města Libochovic o pár odpovědí, které se týkají nejbližší budoucnosti našeho města a okolí.

 
Můžete se prosím představit?
 
Jmenuji se Miroslav Zůna, je mi 32 let a žiji v Libochovicích od narození. Chodil jsem zde do školky, do školy základní i umělecké, s Libochovicemi jsem spjat i sportovně, většinu času se sportovně angažuji v místním Sokole, na krátkou dobu jsem nastupoval i za fotbalový klub. Dětství jsem měl bohaté, naplněné poznáváním okolní přírody s místními Poutníky, se kterými jsem prožil krásné výlety i tábory. Střední školu jsem absolvoval v nedalekých Lovosicích na místním gymnáziu, kde jsem úspěšně odmaturoval a vydal se za dalším vzděláváním do stověžaté Prahy. V Praze jsem vystudoval na 2.LF UK v Motole obor Fyzioterapie a to v bakalářském i navazujícím magisterském studiu u pana prof. Koláře. Fyzioterapii jsem začal provozovat ihned po škole v Městské nemocnici Litoměřice a.s. a letos tomu bylo 10 let od doby, kdy jsem poprvé do této nemocnice vstoupil coby zaměstnanec. Po úspěšně složených státních zkouškách jsem se také rozhodl pro další důležitý krok, oženit se a usadit se. Vždy bylo mým přáním být na blízku své milované „Ohárce“ a nedalekému „Hanžbůrku“. Společně s manželkou vychováváme dcerku Barunku.
V současné době se pilně věnuji studiu materiálů, potřebných k zodpovědnému vykonávání funkce starosty. To s sebou přináší bezpochyby velký tlak a nutnost si odpočinout. Nejlépe si odpočinu při sportování, konkrétně při florbalu, cyklistice nebo běhu. Další mou vášní je hudba, zpívám si všude a za všech okolností, a pokud nemohu, určitě mě potkáte se sluchátky na uších.
 

Co si myslíte o tom že v Libochovicích bylo doposud děláno, opomíjeno atd špatně, a co s tím?

 
Vzhledem k mé předchozí funkci radního mohu na tomto místě zodpovědně říci, že jsme se starali, společně s dalšími radními, zastupiteli a zaměstnanci úřadu, o rozkvět Libochovic.
Otázka, co bylo děláno špatně nebo opomíjeno, je složitá. Každý máme jiné priority a zavděčit se všem nelze. Ale jedna věc mě pálí zcela zásadně. A tou věcí je kulturní úpadek Libochovic. Jak se tomuto úpadku postavit je rozhodně na nás, ale na druhé straně potřebujeme také daleko výraznější iniciativu z řad občanů. Velice mě oslovují malé obce, ve kterých dochází k setkávání občanů, sousedů, zájmových skupin v rámci společenských akcí v průběhu celého roku. A to mnohdy z iniciativy malých skupin dobrovolníků za podpory města. 
 
 
Dokážete se tedy jako starosta města zasadit  o to, aby byly Libochovice konečně městem které začne žít? Městem kde i mladí začnou navštěvovat kulturní dům a aktivně se budou podílet na  společenských tématech
 
Nechci aby tato odpověď vyzněla alibisticky, ale nejenom na mé osobě tato věc stát nemůže. Jak jsem psal ve svém příspěvku na sociálních sítích před volbami, byl bych rád aby se v Libochovicích žilo dobře všem napříč generacemi. Mé vidění světa je zcela jistě odlišné od toho, co vidí teenageři stejně tak jako je odlišné od vnímání starší generace. Osobně si myslím, že cesta by mohla vést přes komunikaci s občany, kteří mi svými názory a pohledy mohou pomoci pochopit jejich potřeby. Takže bych odpověděl spíše tak, že bych se o to zasadit chtěl.
 
Máte zájem, aby Libochovicko využilo svůj potenciál turisticky zajímavé lokace?
 
Na předchozí odpověď volně navazuje tato. Je potřeba do Libochovic pozvat turisty, nicméně turistický ruch v Libochovicích chápu a vnímám jako silně „sezónní“. Mnoho turistů k nám zavítá hlavně díky přítomnosti dominanty Libochovic, renesančně-barokní zámek. Málo také dokážeme využít toho, že jsme rodištěm jednoho z nejuznávanějších vědců a tím je J.E. Purkyně. Chtěl bych, aby se Libochovice stali příjemnou zastávkou turistů a to nejenom kvůli zámku, nebo díky svatovavřinecké pouti.
 
můžeme se v libochovicích těšit, že dojde ke změnám ze kterých budou mít všichni obyvatelé a návštěvníci radost
 
Rád bych, mnoho věcí se však odvíjí od financí. To zda se nám podaří realizovat nutné a mnohdy i velké investiční akce závisí na získání dotace na příslušnou akci. Na druhé straně je pravdou, že i maličkosti mohou zpříjemnit život. Prioritní v tuto chvíli zůstává dostavba kanalizace v Poplzích a příprava řešení splaškové kanalizace v Dubanech. Stále omílanou věcí zůstávají chodníky a místní komunikace, v některých místech našeho města v neuspokojivém stavu. I v těchto případech jsme odkázání, v případě velkých akcí, na dotační tituly. V rámci Libochovic, bychom se rádi zasadili o „zkrášlení vstupních bran“ do našeho města, tím mám na mysli zejména rekonstrukci autobusového nádraží, jehož vizualizaci, mohli občané již zhodnotit v Libochovických novinách. Přidanou hodnotou tohoto projektu je zvýšení bezpečnosti v okolí nádraží.
 
Věci tak jak byli nastavené předchozími představiteli, chápu jako velice pozitivní. Co je však v možnostech starosty, je chod Městské policie a mezinárodní spolupráce. Rád bych pokračoval ve velmi dobře rozjeté a nastavené mezinárodní spolupráci s naším partnerským městem Lunzenau. A co se týče MP, rád bych aby byli naši strážníci vnímáni jako pomocníci. To, že jsou mnohdy napadáni a mnohdy také neprávem, za zbytečnou instituci je dáno faktem, že nejsou přítomni v Libochovicích po celý týden. Ze zákoníku práce však vyplývá, že v počtu dvou strážníků tomu ani jinak být nemůže. Rád bych zavedl diskuzi s členy Rady města a posléze i Zastupitelstva města, zda by byli pro zřízení MP v celotýdenním režimu. Což však s sebou nese navýšení rozpočtu města.
 
Rád bych všem občanům Libochovic, Poplz a Duban sdělil, že vždy budu mít na paměti dobré jméno Libochovic. Je však zapotřebí iniciativy i ostatních občanů. Život ve městě nestoupá a nepadá díky voleným představitelů města, ale díky společné práci nás občanů. Pojďme táhnout za jeden provaz v důležitých otázkách a vnímejme vše kolem sebe, nechovejme se lhostejně k věcem, které se nás na první pohled netýkají. 
 
Mgr. Miroslav Zůna
 
děkujeme za odpovědi a přejeme nově zvolenému panu starostovi mnoho úspěchů
 
foto zdroj: FCB profil
Hodnocení článku:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...
 

Štítky: , , , ,

Komentáře

Zatím bez komentáře.
 • Reagovat na článek
   
  Your gravatar
  Jméno
   
   
   
   
   
 
Libochovické listy.cz v mobilu

Bleskové zpravodajství již brzy ve vašem mobilním telefonu.

Reklama na Libochovické listy.cz

Informace o možnostech inzerce vám rádi poskytneme na emailové adrese.

redakce@polabskenoviny.cz

Vaše zprávy

Posílejte vaše články, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

redakce@polabskenoviny.cz

 
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com