Dnes je 13.6.2024 a svátek má Antonín
 

Libochovice – Pohádka o Koloběžkyádě

V sobotu se v Libochovicích uskuteční již 12 ročník Libochovické koloběžkyády. Akce která již roky na sklonku léta pobaví nejenom děti ale stejně tak i dospělé. Vemte si jakoukoli koloběžku, dobrou náladu a přijďte si zazávodit na ovál, který poskytuje krásné centrum Libochovic. Tak nějak by pořadatelé koloběžkyády definovali myšlenku této akce.

A nyní se přenesme kamsi do pravěku kde se  v místě plném bažin a močálů vznikluvších průsakem nedalekého veletoku Hohře, pod stínem 20 metrových kapradin nacházel brloh nesoucí jméno BARBAR. A v tomto brlohu se jednoho dne potkali pračlověkové Jósa, Pedro, Vačka a Saly. Společně při okusování masa z kosti uloveného mamuta se posunky a zvuky vzdáleně připomínající dnešní český dialekt, ujistili v tom, že by se mělo něco začít dít. Lovení mamutů přece jenom začala být rutinní a neustále se opakující práce a všechna malá neadrtálčata už vskutku tato

20140904_134519~2

činnost nudila. Rozhodnutí tedy něco provést bylo na světě. Nyní ovšem vyvstala otázka co. Co chcete v takovém pravěkém světě vymýšlet, když nemáte takovou tu věc, říká se jí internet nebo tak nějak (ten mimochodem mnohem později vymysleli jiní pračlověkové v jiném brlohu) aby Vám v tom přemýšlení napověděl. Jak už to tak v životě bývá, všemu pomohla náhoda.  Nedaleký vrch, kterému se dnes říká Milešovka začal jednoho dne chrlit lávu a ta stékajíc do údolí vysušila všechny mokřady a bažiny (mimo jiné i okolí našeho brlohu). Žhavá láva podpalovala také všechno rostlinstvo v okolí brlohu a vzduch byl pln voňavého dýmu. Když se tento kouř rozplynul bylo vidět nejenom naše hrdiny, ale i spoustu dalších jak se radostí prohánějí na mamutích kostech, které pojmenovány byli strkokosti, neb jezdi na nich sedíci se nohama odráželi a popojížděli na hladkém čediči vpřed. A tak ńák vznikla první kostiyáda.

Nutno dodat, že v dnešní době se tento sport nazývá koloběžkyáda a to především proto, že na prkénka z všelijakých materiálů se přidělávají kolečka a řidítka a jezdec stojící jednou nohou na onom prkýnku držíc se řidítek a odrážejíc se jednou nohou tzv. koloběží. A děti, když se přijdete v sobotu na koloběžkyádu podívat je možné, protože to jsou pohádkové postavy a ty žijou navěky, že tam Józu, Pedra, Vačku nebo Salyho potkáte. Schválně se zeptejte rodičů a oni Vám je, pokud tam kluci budou určitě rádi ukážou.

A nejenom je, dnes se o zábavu a o to, aby se Vám na koloběžkyádě líbilo stará spousta hodných strejdů a tetiček. Jsou to všichni ti co Vám točí limču, hrajou muziku, provází akcí s mikrofónem v ruce, zapisují si Vaše jména a přidělují ty parádní startovací čísla, předávají Vám odměny za výhry či jenom za účast (na své si přijdou všichni kdo se zůčastní) atd..

No a teď vážně:-), za těch dvanáct let co koloběžkyádu v Libochovicích pořádají, připravili pořadatelé z VÝKO (výbor koloběžkyády) a ROCK CO ROCK vždy nějaké překvapení. Hudební produkce v podstatě od začátku podkresluje atmosféru závodů. Jednou jsme mohli vidět vystoupení mažoretek, jednou zase předvedli své tanečky kluci a holky z Bílého zajíce, tuhle zase přijeli pánové z Městské polici Hl. města Prahy, aby děti povozili na služební motorce či se zase sešli příznivci motorek a předvedli své skvosty. Taky jsme běželi všichni společně Běh naděje. V posledních letech je dětem k dispozici skákací hrad, aby si zkrátili dobu mezi závody či jen tak zablbli.

Chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří se v Libochovicích nejenom touto formou starají o volnočasové aktivity a všem kteří je v tom podporují.

Takže v sobotu nashledanou na náměstí 🙂

autor kresby: Tom Pavlovský

Hodnocení článku:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...
 

Štítky: , , ,

Komentáře

Zatím bez komentáře.
 • Reagovat na článek
   
  Your gravatar
  Jméno
   
   
   
   
   
 
Libochovické listy.cz v mobilu

Bleskové zpravodajství již brzy ve vašem mobilním telefonu.

Reklama na Libochovické listy.cz

Informace o možnostech inzerce vám rádi poskytneme na emailové adrese.

redakce@polabskenoviny.cz

Vaše zprávy

Posílejte vaše články, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

redakce@polabskenoviny.cz

 
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com